Ha a féregnyúlvány elzáródik, leggyakrabban bélsárkő miatt, vagy egyéb kiváltó ok miatt, gyulladás alakul ki. Először csak a nyálkahártya, utána a féregnyúlvány teljes fala lesz gyulladt, és elkezd gennyesedni. Ha a bélfal elhal, és átfúródik, perforációról beszélünk. A betegeknek minden esetben orvoshoz kell fordulni, hiszen a gyógyulást csak a műtét hozza meg.
Tünetei az étvágytalanság, puffadás, hányinger, hányás, láz, hidegrázás és a székrekedés, valamint a fájdalom, mely először az alhas jobb oldalán, a köldöktől jobbra és lejjebb jelentkezik, majd kiterjedhet az egész hasra.
Fontos a fizikális vizsgálat, vakbélgyulladás gyanú esetén a labor és a hasi ultrahangvizsgálat is a diagnózis felállításához.
A műtét két fajtája
A hagyományos műtét bemetszéssel történik. A jobb alhason ferde, 5-10 centiméteres bemetszéssel végzik el a féregnyúlvány eltávolítását. A hasfali izmot csak szétválasztják, nem vágják el, a hashártyát megnyitják. Ezután eltávolítják a gyulladt féregnyúlványt, helyét elvarrják, majd zárják a hashártyát, a hasfalat és a bőrt.
A laparoszkópos műtét egyre elterjedtebb, így vágás nélküli módszerrel is megtörténhet a beavatkozás. Ilyenkor a hasüreget négy ponton átfúrják, kb 1 -1 cm nagyságú heg marad a helyén.
BENU Online Gyógyszertár ajánlata:
VitaPlus ORS rehidratáló granulátum 10x (Innoph...
<p>Speciális – gyógyászati célra szánt – tápszer. Alkalmazása javasolt hasmenés, hányás vagy magas láz fellépése esetén.</p>
2 269 Ft
A laparoszkópos eljárással szintén ugyanúgy eltávolítják a féregnyúlványt, helyét zárják, mint a nyitott hasi műtétnél, majd összevarrják a 4 behatolás helyét is.
Manapság a laparoszkópos módszer az alkalmazandó, kivéve, ha olyan szövődményes esettel állnak szemben, ami így nem megoldható.
A lábadozás
Az esetleges szövődmények, fertőzések megelőzése érdekében a vakbélműtéten átesett páciensek csak akkor kapnak antibiotikumos kezelést, ha szövődményes esetről van szó (például tályog). A műtét utáni első napon csak folyadékot, majd könnyű, vegyes ételeket fogyaszthatnak a lábadozók, de kerülendők az erős és puffasztó fogások, valamint a durva, rostos ételek. A gyógyulási idő rövid, általában nagyjából három napot kell a kórházban pihenni a vakbélműtét után. Az étrendre és a sebek tisztaságára nagyon oda kell figyelni.

Házi praktikák megfázás ellen
A megfázás kezelésére szinte minden családban van egy titkos recept, vagy jól bevett szokás, melyet hagyományként örökítünk tovább. Mi összeszedtünk néhány praktikát, amivel nagyanyáink és jelen korosztályunk is hatékonyan küzd a mindenkit ledöntő megfázás ellen!

Mi a különbség nátha és influenza között?
Nátha és influenza – ezt a két megnevezést igen gyakran halljuk a betegségekkel tarkított őszi-téli időszakban. Ugyan mindkettőt vírus okozza, egyáltalán nem szabad összetéveszteni őket, hiszen lefolyásuk és esetleges szövődményeik is eltérőek lehetnek. De mégis hogyan dönthetjük el, hogy egy egyszerű náthával van dolgunk, vagy influenzásak lettünk?

Az influenza 6 korai tünete
Az influenza korai tüneteinek időben való felismerése megakadályozhatja a vírus terjedését, és elősegítheti a betegség kezelését, mielőtt rosszabbodna. Minden évben heteket vesz el az életünkből, idén ne hagyja, hogy az influenza győzzön!

Így vihet be influenzaszezon alatt több C-vitamint
Ha a közelgő influenzaszezonban az influenzát meg is ússzuk, akkor is könnyen megfázhatunk. De hogyan lehet ezt elkerülni? Például a megfelelő vitaminbevitellel, aminek egyik alapja a C-vitamin!