Az ételmérgezés tünetei

Az ételmérgezést - úgy tűnik - könnyű diagnosztizálni, de okait tekintve nem mindig egyszerű a helyzet. Ha a tünetek az ételek túlzott fogyasztása miatt alakulnak ki, nem igazi mérgezésről van szó, és bár a betegség rendkívül kellemetlen, gyógyulási ideje viszonylag gyors.

Az ételmérgezés tünetei
Az ételmérgezés tünetei
Igazi ételmérgezést a baktériummal, penészgombával, vírusokkal vagy parazitákkal fertőzött ételek okozhatnak, illetve az, ha kifejezett mérgező anyag kerül az ételbe (mérges gomba, mérgező növény, vegyszer, stb.).

Tünetek


Az ételmérgezés leggyakoribb tünetei a hányinger, hányás, hasmenés, hasfájás, gyakori a gyengeség, a remegés és a verejtékezés is. Előfordulhat még a láz és a szédülés is. Ha valódi méreganyag kerül az ételbe, a tünetek általában súlyosabbak, az adott méregfajtára jellemzőek, bár gyakran kezdődnek a gyomorrontásra jellemző panaszokkal.

Mi okozhatja?


A baktériumok, paraziták, vírusok és gombák által okozott ételmérgezés esetében főleg tejes, tojásos ételek, állott húsételek, konzervek, fekálialével öntözött zöldségfélék, saláták elfogyasztásával kerül a szervezetbe a kórokozó. Előfordulhat az is, hogy az ételeket készítő személyzet keze fertőzött.
Ez a fajta megbetegedés leggyakrabban nyáron fordul elő, általában nagyobb számú embert megbetegítve.

Teendők a mérgezés után


Fontos, hogy az ételmérgezéses betegek sok sópótlást és vizet kapjanak, hogy a hányás vagy hasmenés során távozó anyagok pótolva legyenek a szervezetükben.
Javasolt a szén tabletta szedése is néhány napig, emellett pedig szükséges diéta is, ami először csak néhány korty hideg vizet jelent, majd jöhet a ropi, az üres pirítós, a főtt sárgarépa, a főtt rizs, a főtt burgonya - ebben a sorrendben, lassan felépítve, kis mennyiségekben. A folyadékpótlás nagyon fontos, de egyszerre csak kis mennyiség fogyasztandó ebből is, nehogy ismét megjelenjenek a tünetek.
A diéta és pihenés mellett nagyjából egy nap alatt elmúlnak a túlevésből fakadó tünetek, viszont a fertőzések, igazi mérgezések szakember segítségét igénylik.

Mikor hívjunk mentőt?



  • ha csecsemőről vagy gyerekről van szó,

  • ha gomba, mérgező növény vagy tengeri élőlény okozta mérgezésre gyanakszunk,

  • ha erős, folyamatos a hányás,

  • ha véres a hányadék vagy szurokszerű fekete a széklet,

  • ha fokozódó láz, szédülés erős fejfájás jelentkezik.


Mindenképpen forduljunk orvoshoz akkor is, ha az egyébként gyengébb tünetek 24 órán túl nem enyhülnek.