6 fontos tény az esemény utáni tablettáról

6 fontos tény az esemény utáni tablettáról

Kétféle tabletta

Jelenleg Magyarországon kétféle, tulajdonságaikban eltérő, tabletta van forgalomban. Az egy-egy szem tablettát tartalmazó csomagolású gyógyszert az együttlétet követő 72, illetve 120 órán belül kell bevenni. Ki kell emelnünk, hogy az utóbbi, 120 órás tabletta hatékonysága az idő múlásával nem csökken, azonban a 72 órás változaté igen, ennek hatékonysága az első 24 órában maximális.

Vényköteles

A sürgősségi fogamzásgátló tabletta vényköteles, nem véletlenül, hiszen a nőgyógyásznak a gyógyszer felírása előtt meg kell vizsgálnia, hogy annak bevétele nem okoz-e egyéb problémát egészségünket illetően. Ilyen lehet egy már eleve jelen lévő, még fel nem fedezett terhesség vagy olyan betegségek, melyek mellett nem lehet ezt a módszert alkalmazni. Alapvetően a lakhelyünk szerint illetékes nőgyógyászati klinikákon tudják felírni a tablettát, vagy ha magánorvoshoz járunk, akkor tőle kérhetünk receptet. Ha hétvégén lenne szükségünk rá, keressünk fel sürgősségi fogamzásgátló ambulanciát, ne várjunk hétfőig!

Hogy működik?

Az esemény utáni tabletta sárgatesthormont tartalmaz, méghozzá jóval nagyobb adagban, mint a napi rendszerességgel szedett fogamzásgátló készítmények. A sürgősségi fogamzásgátló a petesejt beágyazódását vagy magát az ovulációt akadályozza meg, ez pedig méhnyálkahártya leválást idézhet elő. Fontos megemlíteni, hogy az esemény utáni tabletta nem véd a szexuális úton terjedő betegségekkel szemben.

Milyen gyakran lehet alkalmazni?

Magas hormontartalma miatt használata semmiképpen sem ajánlott rendszeresen. Ha egy ciklus alatt többször is bevesszük, az nagyobb problémákat okozhat hormonháztartásunkban. Felboríthatja ciklusunkat, szövődményeként vérzészavarok, gyulladások is megjelenhetnek. Hosszú távon mindenképpen válasszuk a kisebb hormon tartalmú, rendszeres fogamzásgátlást.

Mire számítsunk, ha bevettük?

A tabletta bevételét követően vérzés jelentkezhet, azonban ennek mennyisége és minősége is eltérhet az általános menstruációnál megszokottól. De van, hogy semmi nem történik, esetleg a későbbiekben a normális időpontnál pár nappal előbb vagy később jön meg menstruációnk.

Ha azonban 7 napnál többet késik vérzésünk, végezzünk terhességi tesztet, és forduljunk orvoshoz.

Mellékhatások

A sürgősségi fogamzásgátló tabletta bevétele különféle mellékhatásokkal járhat. De azért ne ijedjünk meg, van, aki ezekből semmit sem tapasztal. Mellékhatásként érzékelhetünk hányingert, émelygést, fejfájást, szédülést, gyengeséget, fáradékonyságot, mellfeszülést vagy pecsételő vérzést.

2018. június 28.

Kiemelt ajánlatunk

Akciós ajánlataink