Mérgezések megelőzése gyermekkorban
A leggyakoribb okok, melyek mérgezéshez vezethetnek és a legfontosabb teendők, avagy a legveszélyesebb mérgezések megelőzése gyermekkorban.
Veszélyes helyek a lakásban és a ház körül
Nem is gondolnánk, de a számunkra megszokott helyek többsége, ahol háztartási szereinket tároljuk, könnyen megközelíthető és egyértelmű felfedező terepet jelent gyermekünk számára. A konyhában például a legtöbben a mosogató alatt tartják a tisztítószereket, rovarölő szereket, lefolyótisztítót. A fürdőszobában pedig a mosógép mellett vagy a mosdókagyló alatt sorakoznak a tisztálkodószerek, hajfestékek, a mosópor, az öblítő és a fehérítő. Ugyancsak veszélyes terepnek minősül a garázs és kerti tároló, ahol nagy valószínűséggel benzin, festékek, hígítók, medencetisztító szerek, rovarölők is előfordulnak.A mérgezések megelőzésének 6 szabálya
- A vegyszereket, gyógyszereket tartsuk a gyermek számára nem hozzáférhető helyen – például a legmagasabb polcon -, elzárva! Nagyon jó megoldás a babazár a fiókokon, szekrényeken és a gyerekzáras csomagolás, ami már sok gyógyszernél elterjedt forma.
- Tanítsuk meg a gyermekeinknek, hogy ne igyanak az üvegekből, flakonokból! Ragasszunk ezekre a flakonokra olyan matricát, ami az olvasni nem tudó kisgyerek számára is egyértelművé teszi, hogy azok veszélyes anyagot tartalmaznak.
- A vegyszereket mindig tartsuk az eredeti csomagolásukban, ne töltsük át üdítős palackokba.
- Ne tévesszük meg a gyermeket azzal, hogy a gyógyszereket cukorkának, vagy hasonló kellemes dolognak állítjuk be. Tudatosítsuk bennük, hogy ez orvosság, melyet betegség esetén kell szedni, de ha az előírtnál többet veszünk be, az árt.
- Válasszunk olyan háztartási termékeket, amelyek gyermekzáras csomagolásban kaphatóak. Dobjuk ki a már nem használt, vagy lejárt tisztítószereket! Minden veszélyes vegyi anyagot zárható szekrényben tartsunk, ahol a gyermek nem érheti el.
- Otthoni növényeink megválasztásánál vegyük figyelembe, hogy van-e mérgező részük. A színes levelek, virágok, bogyók különösen vonzóak a gyermekek számára, a gombákról nem is beszélve. Ez utóbbiakat saját gyűjtés esetén csak akkor fogyasszuk, ha előtte gombaszakértővel bevizsgáltattuk. Minél előbb tanítsuk meg a gyermekeknek, hogy semmit se egyenek meg, amit a kertben találnak!





