Miért veszélyes a HPV?
A HPV valójában egy gyűjtőnév, ami több mint 100 különféle vírust foglal magában. Ezek között vannak olyanok, amelyek csak fertőzést vagy szemölcsöt, de egyes fajtáik bőrdaganatot, mások pedig méhnyakrákot és egyéb rákot (nemiszervek, végbél, fej-nyak) okoznak. A HPV beépül az egészséges sejtekbe, majd azokat átkódolja, ezáltal biztosítja a környezetben lévő sejtek működésének befolyásolását és a saját szaporodását is. Közben a sejtek természetes védekező mechanizmusát is gátolja, emiatt fordulhat az egyszerű HPV-fertőzés rákos elváltozásba, mert a sejtek már nem képesek védekezni a károsító hatások ellen. A vírus akár évekig is lappanghat, nem utal semmilyen tünet a jelenlétére, ezért veszélyes, ugyanakkor épp ez az előnye is: rendszeres szűrővizsgálattal könnyű felfedezni, még mielőtt valóban támadásba lendülne.
Hogyan előzhető meg és hogyan kezelhető a HPV okozta rákos elváltozás?
A nők között a méhnyakrák a második leggyakrabban előforduló rosszindulatú daganat, melyekért 10-ből 9 esetben a HPV a felelős. Ha a citológiai vizsgálat HPV-jelenlétet mutatja ki, további vizsgálatok során megállapítják, mekkora a kockázati szint mértéke. Alacsony rizikó esetén elegendő a rendszeres citológiai szűrés, közepes vagy magas kockázati szintnél, de még a rákos daganat kialakulása előtt egy egyszerű, általában pár perces műtét során eltávolítják a fertőzött területet, ami ráadásul a fogamzóképességre sincs hatással, később viszont fokozott odafigyelést igényel a rendszeres, gyakrabb szűrővizsgálat.
A méhnyakrák kialakulása után az egész méhet el kell távolítani, az utókezelés a daganat típusától, kiterjedésétől is függ. A férfiaknál a HPV-fertőzöttség jellemzően nem alakít ki gyakran betegséget a nemi szerveken, ám hordozóként továbbadhatják a vírust a partnerüknek, ezért nagyon fontos, hogy ha egy nőt HPV-fertőzéssel kezeltek, akkor a párja is végeztessen el egy vizsgálatot.

Az elhízás növelheti a daganatok kockázatát
Az elhízás különféle negatív egészségügyi következményeiről már sokszor hallhattunk. A legújabb kutatások eredményei szerint azonban súlyosabb problémákat okozhat a túlsúly, mint gondolnánk.

Az agytumor 8 csendes jele
Az agytumor tüneteit nem egyszerű felismerni, hiszen a fejfájás vagy a kimerültség is utalhat rá. Ez persze nem azt jelenti, hogy azonnal rohanjunk orvoshoz, ha ezeket tapasztaljuk. Az alábbi panaszok esetén viszont ajánlott a kivizsgálás.

A melanóma tünetei és kezelése
Melanóma a melanocyták (pigmentsejtek) rosszindulatú burjánzása. A legtöbb pigmentsejt a bőrön helyezkedik el, így a betegség itt a legjellemzőbb. Ritkán előfordulhat a szemben, az emésztőrendszerben és a nyirokcsomókban is.

Ezek is lehetnek a mellrák jelei
A mellrák Magyarországon a nők közötti leggyakoribb rákos megbetegedés. Korai felfedezésének elengedhetetlen eszköze a rendszeres önvizsgálat, amivel kitapinthatjuk azt a bizonyos csomót a mellben. Azonban létezik pár kevésbé ismert tünete is.

Minden a myelomaról, vagyis a csontvelődaganatról
Mi az a csontvelődaganat vagy más néven myeloma? Kinél magas a kockázat a megbetegedésre? Hogyan kezelik a csontvelődaganatot?