A veseműködés zavarára utalhat a vizelet mennyiségének, illetve színének megváltozása, a szédülés, a hányinger és a hányás, a fáradékonyság, az állandó hidegérzet, a bőr viszketése és a rossz lehelet. Ha ezeket a tüneteket tapasztaljuk magunkon, érdemes orvoshoz fordulni és egy alapos kivizsgálásnak alávetni magunkat.
Az alábbi hétköznapi szokások károsíthatják vesénket, illetve megnehezítik működését, ezért érdemes ezeket elhagyni!
Vizelet-visszatartás
Ha úgy érezzük, tele van a hólyagunk, ne halogassuk a mellékhelyiségre menetelt, mert azzal rengeteget árthatunk a vesénknek! A hólyagban felgyülemlő, pangó vizelet egyrészt a kórokozók melegágya, ami húgyúti fertőzéseket vagy akár vesegyulladást is okozhat, másrészt a teli hólyag megnöveli a vesékre nehezedő nyomást is.
Nem megfelelő folyadékbevitel
Ha rendszeresen nem figyelünk oda arra, hogy elegendő folyadékot fogyasszunk, ezzel hosszú távon a vesekárosodást kockáztatjuk. Ha nem iszunk eleget, akkor a vér besűrűsödik, emiatt a vesék nem tudják ellátni a feladatukat, így a méreganyagok a szervezetben maradnak.
Túlzásba vitt sófogyasztás
Az ételekkel elfogyasztott sót a vesének kell feldolgoznia. Minél több sót fogyaszt valaki, annál keményebben kell dolgoznia a veséknek. A veseműködés hatékonyságának csökkenése vízvisszatartást okoz a szervezetünkben, ennek pedig számos súlyos következménye lehet, például a vérnyomás megemelkedése.
Indokolatlan gyógyszerszedés
A vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók rendszeres, indokolatlan szedése károsíthatja a veséket azáltal, hogy csökkenti a vesék vérellátását, ami idővel krónikus vesegyulladáshoz is vezethet. Ha gondjaink vannak a vesénkkel, mindenképpen egyeztessünk orvosunkkal, mielőtt bármilyen gyógyszert beszednénk, de ha egészségesek vagyunk, akkor is figyeljünk oda, a gyógyszerszedés – még ha vény nélkül kapható szerről is van szó – nem játék!
BENU Online Gyógyszertár ajánlata:
Rendszeres alkoholfogyasztás
Az alkoholfogyasztás mind a vesékre, mind a májra nagy terhet ró, hiszen a benne található méreganyagokat valahogy el kell távolítani a szervezetünkből. Másrészt az alkohol hatására húgysav rakódhat le vesékben, mely hosszú távon növeli a veseelégtelenség kialakulásának kockázatát. Ha alkoholt fogyasztunk, egyrészt tegyük mértékkel, másrészt pótoljuk a folyadékveszteséget, mivel az alkohol erősen szárító hatású.
Betegségek elhanyagolása
Ha gyakran vagyunk betegek, rendszeresen felfázunk, elkapunk különféle fertőzéseket, az azt jelzi, hogy immunrendszerünk meggyengült. Ha nem tudunk kilábalni a betegségekből, forduljunk orvoshoz, szedjünk immunrendszer erősítő vitaminokat! Sokan nem is gondolják, de a betegségeket okozó baktériumok az egész szervezetben ott vannak, és könnyen eljuthatnak akár a vesékbe is, ahol további gyulladásokat okozhatnak.
Az alvás és a pihenés elhanyagolása
A kimerültség és az alváshiány bizony a veséket sem kíméli. Szervezetünk éjszaka, alvás közben regenerálódik, és ha nem pihenünk eleget, az a veseműködésünkre is negatív hatással van. Az alváshiány számtalan kedvezőtlen folyamatot indít el a testünkben, hosszú távon pedig komoly betegségeket okozhat.
Ha szeretnénk veséink egészségéről gondoskodni, az alábbi, egyszerűen megvalósítható tanácsok segítenek:
1. Mozogjunk rendszeresen! A mozgás segíti a szervezet általános méregtelenítését, serkenti a vérkeringést, javítja szerveink működésének hatékonyságát.
2. Járjunk rendszeresen szűrővizsgálatokra! Ellenőriztessük vércukorszintünket, vesefunkcióinkat – különösen, ha több kockázati tényező is megnöveli a vesebetegségek kialakulásának valószínűségét –és mérjük vérnyomásunkat!
3. Táplálkozzunk egészségtudatosan! Kerüljük a tartósítószerekkel teli ételeket, a sót mértékkel használjuk, helyette ízesítsünk fűszerekkel, részesítsük előnyben a friss zöldségeket, gyümölcsöket!
4. Figyeljünk oda a megfelelő folyadékpótlásra! Minden nap igyunk meg legalább 2 liter folyadékot, ami lehet szűrt csapvíz, alacsony nátrium-tartalmú ásványvíz, gyógy- és gyümölcstea, frissen facsart zöldség- és gyümölcslé.
5. Mellőzzük a káros szokásokat: ne dohányozzunk, alkoholt pedig csak ritkán igyunk, ha mégis elfogyasztanánk egy pohárkával, válasszuk a minőségi vörös vagy rozé borokat!

Ezért fáj, viszket, ég odalent az együttlét után
Míg a szexuális együttlét egy örömteli, szervezetünkre pozitív hatásokkal rendelkező dolog, bizonyos esetekben előfordulhat, hogy mégis egészségügyi kellemetlenséget vált ki a partnerekben. De mi okozza ezeket, és hogyan szabadulhatunk meg tőlük?

A vesegörcs okai és kezelése
Egészen gyakori betegség a vesegörcsöket legtöbb esetben okozó vesekövesség. A férfiak 10, a nők 5 százalékát érinti. 30 és 60 éves kor között alakulhat ki leginkább.

A vesefájdalom okai
Több dolog is okozhat kisebb vagy nagyobb erősségű fájdalmat a vesében. Lehetnek ezek sérülések, vesekövesség, nem megfelelő veseműködés, gyulladás vagy más érzékenységek is.

A vesebetegek étrendje, diétája
Bár teljes gyógyulást nem lehet elérni a vesebetegeknek előírt diéta segítségével, azonban rengeteget lehet segíteni az állapotukon, ha betartják az ajánlott étrendet. A tünetek enyhítésében és a megelőzésben is nagy segítség a helyes étkezés.

Prosztatarák megelőzése – 8 hasznos tanács!
A legfontosabb tennivalók, ha el akarja kerülni a prosztatarákot!