A vese a méregtelenítésben, anyagcserében és a folyadék gazdálkodásban játszik nagy szerepet az emberi testben. Kiszűri a vérből a salakanyagokat, amelyek fehérje mentes vizelet formájában távoznak a testből.
Mit szabad és mit nem?
Annak érdekében, hogy a vesebetegek veséjének terhelését csökkentsék, és kevesebb salakanyag képződjön, kevesebb fehérjét javasolnak nekik étrendjükben. Naponta, testtömeg kilogrammonként nagyjából fél gramm fehérjét ajánlanak. Természetesen ez a mennyiség függ a vese megbetegedésének mértékétől is. Nem mindegy azonban a fehérje minősége sem: a legjobb, ha a fehérje tojásból, tejből, halból és tejtermékekből származik. Fontos, hogy ezek mellett megfelelő mennyiségű kalória is a szervezetbe jusson, hogy a szervezet ne kezdje el lebontani a saját fehérjéit éhezés miatt.
A fehérjeszegény diéta egyben foszforban is szegény, így nagyjából két gramm foszfor kerül naponta az étrendbe. A vesebetegeknek érdemes ismerni, mely ételek tartalmaznak sok foszfort. A szárazbab, borsó, lencse, dió, szója és a mandula kifejezetten magas foszfor tartalmú, és az üdítők, valamint a tartósított termékek is bővelkednek benne. Emellett vigyázni kell, hogy túl sok káliumot se vigyenek be, ugyanis az is megterheli a veséket. A banán, a spenót és sóska fogyasztása nem javasolt. És mindezeken kívül ami még fontos, hogy az ételek sótartalmát is fontos csökkenteni, ugyanis a só sok vizet köt meg a szervezetben, ez pedig nagy munkára készteti a veséket. Általában napi maximum tíz gramm az ajánlott a vesebetegeknek, de a szakemberek személyre szabják.
BENU Online Gyógyszertár ajánlata:
NATURLAND vesevédő filteres tea 25x
Gyógyszernek nem minősülő gyógyhatású készítmény, hatását irodalmi adatok igazolják. A teakeverék fogyasztása javasolt a vese védelmére, a veseműködés serkentésére, valamint a vesekő újraképződés megelőzésére.
1 549 Ft
Speciális esetek:
- Az idült vesegyulladás nevű betegség esetében muszáj sószegény életmódot bevezetni. Napi 3 grammnál több sót nem javasolt túllépni. Ha fehérje ürítés is fellép, javasolt a fehérjedús diéta, természetesen egyénre szabva.
- Idült veseelégtelenség esetén csökkentett fehérje- és foszforbevitel javallott, és sok vitamin evésével lehet javítani az állapoton.
- A veseköves pácienseknek ajánlott a bőséges folyadék fogyasztás, és a vesekő megvizsgálása után, oxalát vagy purin szegény étrend
- A művese kezeléses betegek több fehérjét fogyaszthatnak, azonban nekik is sok vitamint, kalciumot és kevesebb folyadékot illetve foszfort kell bevinniük.
- A veseátültetéses páciensek étrendjét egyénileg, személyre szabottan kell kialakítani, ugyanis attól is függ, mit ehetnek, hogy milyen gyógyszert kapnak a műtét után.
A folyadékbevitelen is sok múlhat: míg a veseköveseknek hígítani kell a vizeletet, hogy a kő kiürüljön, és napi 2-3 liter folyadék erősen ajánlott, a művesével kezelteknek épp, hogy kevesebb vizet érdemes fogyasztani.
Megelőzés
Ahhoz, hogy ne alakuljanak ki vesekövek, és vesebetegségek, megelőzésként is érdemes odafigyelni az étrendre. Javasolt a megfelelő mennyiségű víz, gyógytea, ásványvíz fogyasztása, és sószegény étrend kialakítása. A zöldségeket sose sózza meg, kerüljenek nyersen az asztalra. Érdemes magnéziumban gazdag zöldségeket fogyasztani, például zellert, és kerülni a tartósított élelmiszereket, és azokat a húsokat, amelyek megterhelik a vesét, például a túlzott sertéshús fogyasztást.

Miért veszélyes a vesekő?
Az utóbbi években egyre több ember küszködik vesekővel, mely sosem ártalmatlan, sőt mi több, néha akár életveszélyesbe is sodorhatja az érintetteket.

Az influenza 6 korai tünete
Az influenza korai tüneteinek időben való felismerése megakadályozhatja a vírus terjedését, és elősegítheti a betegség kezelését, mielőtt rosszabbodna. Minden évben heteket vesz el az életünkből, idén ne hagyja, hogy az influenza győzzön!

Karácsonykor beteg a családban? Ezt tegyük!
Az ünnepek alatt is előfordul, hogy megbetegszünk, legyen szó megfázásról, influenzáról vagy éppen egy kellemetlen gyomorrontásról. De hogyan lehet ezt kezelni úgy, hogy a család nyugalma is megmaradjon, és a beteg is hamar rendbe jöjjön és élvezhesse az ünnepi hangulatot?

Előzzük meg az alhasi fájdalmat
Az alhasi fájdalom bárkit érinthet. Annak ellenére, hogy a legtöbben elsőre a menstruációval hozzák összefüggésbe, a férfiaknál is felléphet egyes prosztatát vagy a herét érintő betegségek esetén. Nézzük, mit tehetünk az alhasi fájdalom ellen.

Az alhasi fájdalom tünetei és háttere
Az alhasi fájdalom mögött állhat szervi elváltozás, így többek között gyulladás, fertőzés, daganat, de előfordulhat a háttérben funkcionális ok is, mint például irritábilis colon. Fontos, hogy komolyan vegyük a tüneteket, amelyeket az alábbiakban ismertetünk.