Nem mindig van rá nyilvánvaló ok, de nagyrészt autoimmun betegség okozza (amikor a szervezet védelmi rendszere megtámadja a saját szöveteit). Néhány olyan betegség, amelyek a scleritishez kapcsolódhatnak: Rheumatoid arthritis, Lupus, Sjögren-szindróma, Scleroderma, Wegener granuloma, gyulladásos bélbetegség.
Ezen kívül, leggyakrabban szemfertőzés, a szemek sérülése, vagy gomba, esetleg parazita okozhatja. Ha nem kezelik, a scleritis komoly problémákhoz vezethet és látásvesztéssel járhat.
A scleritis két fő típusa
Anterior: Ez az, amikor a sclera elülső része gyulladt. Ez a leggyakoribb típusú scleritis.
Posterior: Ez az, amikor a szem hátsó részén keletkezik gyulladás. Ez kevésbé gyakori betegség, de komoly szemproblémákhoz vezethet, mint például a glaukóma.
Mind az elülső, mind a posterior scleritis hajlamos szemfájdalmat okozni, amely erős, súlyos fájdalom is lehet. Tapasztalhat érzékenységet, valamint a fájdalmat, amely a szeméből az állkapcsához, arcához vagy fejtető irányába sugároz. Lehet, hogy elmosódik látása, túlzott könnyezés is érzékelhető és a szem különösen érzékennyé válik a fényre.
Az anterior scleritis esetén előfordulhat, hogy a szemfehérje bepirosodik és apró dudorok jelennek meg rajta. A posterior scleritis esetén nehezebben észrevehetőek ezek a tünetek, mert a szemgolyó hátsó részén helyezkednek el.
A szemfehérje gyulladás kezelése
Nagyon enyhe scleritises esetekben nem szteroid ( nonsteroid ) gyulladáscsökkentő gyógyszer (NSAID), mint az ibuprofen, elegendő lehet a szemgyulladás és a fájdalom enyhítésére. A legtöbb esetben azonban a gyulladás kezelésére kortikoszteroid tartalmú gyógyszerre van szükség, mely enyhíti a szemfájdalmat is és segíthet megvédeni látását.
Ritka, igen súlyos esetekben műtétre is szükség lehet.
BENU Online Gyógyszertár ajánlata:
Septosyl szemkenőcs 5g
<p>A Septosyl szemkenőcs hatóanyaga az antibiotikumok csoportjába tartozó szulfadimidin, mely hatékony a baktérium okozta heveny és idült kötőhártyagyulladás, kötőhártya beszűrődés, fertőzött szemhéjekcéma kezelése során.</p>
2 999 Ft
Ha egy autoimmun rendellenesség okozta a scleritis kialakulását, az orvosa olyan gyógyszereket adhat Önnek, amelyek az alapbetegséget kezelve hatnak az immunrendszerre és megszüntetik a sejtek pusztítását, vagy más módon kezelik ezt a rendellenességet.

A szürkehályog tünetei
A szürkehályog egy szembetegség, amely során elszürkül a szemlencse, így egyre homályosabbá válik a látás. A legtöbb esetben a korunk előrehaladtával alakul ki, de akár anyagcsere-betegségek is kiválthatják, épp ezért érdemes tisztában lennünk a tüneteivel.

9 jel, hogy ideje felkeresnünk egy szemorvost
Egyik legfontosabb érzékszervünk kétségtelenül szemünk. Látásunknak köszönhetően érzékeljük a külvilágból érkező információknak döntő többségét. Szemünk egészsége ezért kiemelten fontos, az alábbi jeleknél pedig érdemes orvoshoz fordulni.

A farkasvakság jelei és kezelése
A farkasvakságban szenvedő szürkületben, félhomályban feltűnően gyengébben lát, mert a szem nem képes azonnal alkalmazkodni a fény utáni sötétséghez. Ennek oka a szem ideghártyája szélén elhelyezkedő látóidegsejtek, a pálcikák nem megfelelő működése.

Gyermekkori kancsalság – Okok és kockázatok
Kancsalság esetén a szemek nem képesek azonos pontra nézni, aminek következtében nem alakul ki a kétszemes látás. Ennek rengeteg különböző oka lehet, de sok esetben valamilyen fénytörési hiba áll a háttérben.

Kötőhártya-gyulladás kezelése házilag
Kötőhártya-gyulladás esetén nem muszáj rögtön gyógyszerekhez nyúlnunk, hiszen léteznek olyan házi gyógymódok, melyekkel otthon is ki tudjuk kúrálni magunkat.