A haspuffadás okai
1. Helytelen étkezési szokások
A kapkodó, gyors étkezés során sok levegőt nyelünk, ami kiváltó oka lehet a haspuffadásnak. Ha naponta ötször, egyszerre kisebb adag ételt fogyasztunk el, azt is jól megrágva, máris jelentősen csökkenthetjük a puffadás kockázatát.
BENU Online Gyógyszertár ajánlata:
2. Bizonyos ételek, italok fogyasztása
Szintén haspuffadást okoz a szénsavas italok vagy olyan ételek fogyasztása, melyek emésztése során gáz képződik. Ilyenek például a karfiol, a káposzta, a kelkáposzta, a karalábé, hagyma, de van, aki a zöldségek – például a paradicsom vagy paprika – héjának fogyasztása miatt szenved a fokozott bélgáz termelődéstől.
3. Renyhe bélműködés
Egyes esetekben a bél renyhébb működése okozza a puffadást. Az anyagcsere lassulását elsősorban a helytelen táplálkozás válthatja ki: ha valaki túl kevés rostot és folyadékot fogyaszt, a béltartalom bélrendszerben eltöltött tranzitideje megnyúlik és bélgáz termelődik. Bélrenyheséget okozhat továbbá a mozgásszegény életmód, de lehet bizonyos hormonok – például a progeszteron – hatása is. Szintén a belek lassabb működését okozza a pajzsmirigy alulműködése vagy a cukorbetegség.
4. Allergia vagy érzékenység bizonyos ételekre
Laktóz-intolerancia és lisztérzékenység is válthat ki haspuffadást, de az irritábilis bélszindróma egyik tünete is lehet.
5. Fertőzések
Parazitafertőzés, a candida gomba elszaporodása is okozhat puffadást. Az antibiotikumos kezelések károsíthatják a bélflórát, felborítva a jó-rossz baktériumok egyensúlyát a szervezetben.
6. Gyomorsav túltengés
A sok gyomorsav szintén gyakori oka a haspuffadásnak.
Hogyan kezelje a haspuffadást?
- Elsősorban arra figyeljen, hogy egyszerre soha ne egyen nagy mennyiséget és az ételt mindig alaposan rágja meg!
- Ne kapkodjon és étkezés közben ne beszéljen, mert közben óhatatlanul levegőt nyel!
- Fogyasszon sok folyadékot, táplálkozzon rostban gazdagon!
- Időnként tartson probiotikum-kúrát! A probiotikumok segítik az emésztést.
- Mozogjon rendszeresen! Ha minden nap legalább fél órát mozog, azzal gyorsítja az anyagcseréjét, a vérkeringését és a szervezet természetes méregtelenítő tevékenységét.
- Ne fogyasszon szénsavas italokat, és ne rágógumizzon!
- Kerülje a puffadást okozó ételeket! Ha nem tudja pontosan, hogy mitől puffad, vezessen étkezési naplót, ebből kitapasztalhatja, hogy önnél mely ételek okoznak panaszt.
- Érdemes haspuffadás elleni szereket szedni, ha életmódbeli változtatásokkal nem tudta megelőzni a haspuffadás kialakulását.
Ha az életmódváltás ellenére is tartósan jelen van a haspuffadás, akkor a szervi okok kizárása céljából vizsgáltassa ki magát! Ez általában első lépésben gasztroenterológiai kivizsgálást jelent, majd ezt követheti nőgyógyászati, urológiai vizsgálat.

Karácsonykor beteg a családban? Ezt tegyük!
Az ünnepek alatt is előfordul, hogy megbetegszünk, legyen szó megfázásról, influenzáról vagy éppen egy kellemetlen gyomorrontásról. De hogyan lehet ezt kezelni úgy, hogy a család nyugalma is megmaradjon, és a beteg is hamar rendbe jöjjön és élvezhesse az ünnepi hangulatot?

Így ne zavarjuk meg emésztésünket karácsonykor!
Egész évben odafigyelünk az étkezésre, a mozgásra, a helyes emésztésre aztán jönnek az ünnepek, és képesek vagyunk 3 nap alatt tönkre tenni mindezt. De hogyan ne borítsuk fel a jól működő rendszert? Mit tegyünk, illetve mit NE, hogy az emésztésünk karácsonykor is rendben legyen? Erre adunk most hasznos tanácsokat!

Mit tegyünk vakbélgyulladás esetén?
Melyek a vakbélgyulladás tünetei és mikor forduljunk orvoshoz? Egyáltalán mi is az orvosi nevén heveny féregnyúlvány gyulladás vagy más néven appendicitis acuta?

A vesegörcs okai és kezelése
Egészen gyakori betegség a vesegörcsöket legtöbb esetben okozó vesekövesség. A férfiak 10, a nők 5 százalékát érinti. 30 és 60 éves kor között alakulhat ki leginkább.

Amit feltétlenül tudnia kell a laktóz intoleranciáról!
5 fontos tudnivaló, ha érzékeny a tejcukorra!