Kutatások szerint az autoimmun betegségek sok esetben valamilyen emésztési problémával, intoleranciával vagy allergiával párosulnak. Ez jelenthet valamilyen fokú béláteresztést, gluténérzékenységet, laktózintoleranciát illetve a bélflóra egyensúlyának a felborulását. Ezeket a problémákat bizonyos ételek súlyosbítják, míg vannak olyan tápanyagok, amelyek segíthetnek az emésztőrendszer egészségének megőrzésében.
Mi okozhatja a normál emésztési folyamat felborulását?
A „nyugati” étrend rengeteg túlfinomított, mesterséges adalékanyagokkal dúsított táplálékot tartalmaz, melyek lebontásához az emberi szervezet nem adaptálódott, ezért ezek az ételek károsíthatják a bélnyálkahártyát. A bélrendszerünk feladata az lenne, hogy a mérgeket, toxinokat, allergén anyagokat, emésztetlen dolgokat, idegen fehérjéket megtartsa magában, védve a szervezetet tőlük, majd a széklettel kiürítse. Ám amint ez a védelmi rendszerünk sérül, funkcióját már csak részlegesen tudja végezni, így a káros, allergizáló anyagok, idegen fehérjék a vérkeringésbe kerülnek. Az immunrendszer erre azonnal reagál, támadni kezd.
Autoimmun betegségek esetén az alábbi ételekkel nem árt csínján bánni:
Tejtermékek
A tejtermékek fehérjeszerkezete nem mindenki számára emészthető. Ha tejtermék fogyasztása után észrevesszük magunkon a jeleket – puffadás, hasgörcs, hasmenés, fokozott bélgázképződés – fontos, hogy kivizsgáltassuk magunkat.Ha nem veszünk róla tudomást, azzal rengeteget árthatunk magunknak, ezért mielőbb forduljunk szakemberhez!
Gabonafélék
Az arra érzékenyeknél a gabonafélékből bejutó fehérjék – például a glutén – autoimmun folyamatot indíthat el, mely nem csak bélrendszeri tünetként jelentkezhet, hanem hólyagos bőrbetegség képében is.
Irritációt okozó ételek
A paradicsom, a paprika és a padlizsán is veszélyes lehet, ezek ugyanis szolanint, szaponint vagy kapszaicint tartalmaznak, amelyek gyulladást okozhatnak.
Mesterséges édesítők
Bizonyos mesterséges édesítők sem bizonyulnak jó választásnak autoimmun betegség esetén. Például a stevia szerkezete hormonszerű, ami egy autoimmun betegnél azért veszélyes, mert az immunrendszert megtévesztheti, túlműködésre serkentheti. A nyírfacukor a hasnyálmirigyet irritálhatja, ezért okoz sokaknál hasmenést, ezt is érdemes kerülni.
Bizonyos autoimmun betegségeknél érdemes életmódot váltani és elhagyni a gabonákat, a tejtermékeket, a hüvelyeseket, a burgonyát, a rizst, a kukoricát, a cukrokat, a szóját és mindenféle adalékanyagokat.
Gyógyító ételek
Amennyiben a szervezetet megkíméljük azoktól az ételektől, melyek gyulladásokat okoznak, és helyette bélflórát tápláló ételeket eszünk, akkor a bélrendszer képes regenerálódni. A zavarok és a bélflóra helyreállításához viszont fontos segíteni a szervezetet vitaminokkal, megfelelő táplálékkiegészítőkkel: például a D-, és C-vitamint főként téli időszakban ajánlott szedni, erős immunrendszer támogató hatásuk miatt.
BENU Online Gyógyszertár ajánlata:
Dr.Theiss Plantago Lanceolata Lándzsás útifű f...
<p>A lándzsás útifű hozzájárul a felső légutak egészséges működéséhez.</p>
3 799 Ft
Útifű maghéj
Érdemes kúraszerűen alkalmazni és pár hétig a napot útifű maghéjjal indítani. Az útifűnek rendkívüli tulajdonsága – ha megfelelő mennyiségű folyadékkal isszuk-, hogy a bélrendszert takarítja, megszabadítja a lerakódott salakanyagoktól és beindítja a bélmozgást.
Levesek
Törekedjünk arra, hogy minél több meleg levest fogyasszunk! A belsőségekkel főzött húsleves, a csontleves vagy a zöldségleves kiváló bélnyugtató, gyulladáscsökkentő, a belsőségek pedig rengeteg ásványi anyaggal és vitaminnal látják el a szervezetet természetes formában.
Zöldségek
Minden étkezéssel együnk valamilyen vegyszermentes nyers zöldséget: uborkát, bármilyen saláta levelet, csírákat. Főként hús mellé érdemes fogyasztani, mert ezek lúgosítanak és sok vitamint is tartalmaznak.

Karácsonykor beteg a családban? Ezt tegyük!
Az ünnepek alatt is előfordul, hogy megbetegszünk, legyen szó megfázásról, influenzáról vagy éppen egy kellemetlen gyomorrontásról. De hogyan lehet ezt kezelni úgy, hogy a család nyugalma is megmaradjon, és a beteg is hamar rendbe jöjjön és élvezhesse az ünnepi hangulatot?

A reflux diéta aranyszabályai
A reflux kezelésére a gyógyszerektől a diétán át a műtétig számos módszer létezik. Jelen esetben a reflux diéta szabályait ismerjük meg közelebbről.

Minden, amit a reflux diétáról tudni érdemes
A reflux diéta fontos kiegészítője az életmódváltásnak, ha valaki ezzel a betegséggel küzd. Cikkünkben hasznos tippek és tanácsok olvashatók.

A reflux okai és tünetei
Magyarország lakosságának kb. 30 százaléka refluxos, ami számos kellemetlen panasszal jár. Cikkünkben a reflux kiváltó okairól és tüneteiről olvashatnak.

A gyomorfekély kialakulásának okai
A gyomorfekély a gyomornyálkahártya folytonosságának megszakadása legalább 5 mm kiterjedésű területen. A fekély a nyálkahártya különböző rétegeit érintheti. A betegséggel forduljunk orvoshoz, hiszen súlyos egészségügyi problémákat okozhat.