Lázas gyermekünk fátyolos tekintete és piros arca megrémíthet minket, de nem szabad felelőtlenül alkalmaznunk a lázcsillapító módszereket.

Mikor kell a lázat csillapítani?
Az orvostudomány mai állása szerint nem feltétlenül szükséges lázat csillapítani. 38 Celsius fok alatt lehetőleg egyáltalán ne csillapítsuk a lázat, hacsak olyan betegség nincs a háttérben, melynél feltétlenül indokolt (pl. epilepszia, korábbi görcsroham). Még magasabb láz esetén se kötelező beavatkoznunk, de sok tényezőt kell figyelembe vennünk – így például általános állapot, egyéb betegségek, közérzet – ahhoz, hogy eldöntsük, szükség van-e rá. Orvossal konzultálni ugyanakkor már az átlagosnál kicsivel magasabb testhőmérséklet esetén is ajánlott, mert a hőemelkedés is jelezheti komoly betegség kezdetét.
Hogyan lehet gyermekkorban lázat csillapítani?
A lázcsillapítás rutinszerű alkalmazása már elavult módszernek számít. A magas testhőmérséklet a test vírus- és baktériumölő védekező mechanizmusa, így csillapításával a gyógyulás folyamata meghosszabbodhat, a szövődmények kockázata pedig magasabb lehet.
Amennyiben szükséges, vannak lázcsillapító kúpok, oldatok, cseppek és tabletták, melyeket bátran alkalmazhatunk különböző korú gyermekeinknél.
BENU Online Gyógyszertár ajánlata:
Hűtőfürdő és priznic alkalmazása nem javallott, kivéve az olyan eseteket, amikor szükséges a láz csillapítása, de gyógyszerekkel nem érünk célt. A hűtés lázas állapotban ugyanis nagyon kellemetlen élmény. A priznic alkalmazása az ízületekre lehet káros hatással, és a lázcsillapítás szempontjából hatástalan is. A langyos fürdő megoldás lehet abban az esetben, ha a gyermek szívesen játszik a vízben. Egy másik kíméletes módszer, ha alvás vagy pihenés idején nem takarjuk be a gyermeket, ezzel is hagyva a test saját hőszabályozását érvényesülni.
Mikor nem ajánlott a lázcsillapítás?
Hőemelkedés, azaz 38 Celsius fok alatti testhőmérséklet esetén nem szükséges és nem is ajánlott a lázcsillapítás. Ezen kívül az alvó gyermeket sem javallott lázcsillapító gyógyszer vagy kúp beadása miatt felébreszteni. A fekvő állapot, a pihenés és a folyadékpótlás biztosítása a legnagyobb segítség a szervezet számára ilyen állapotban.
A mononukleózis eleinte megfázásszerű tünetekkel jár, és gyakran pár hét elteltével teljesen eltűnik, sőt mi több, ez a vírusfertőzés sokszor teljesen tünetmentesen zajlik.
Ha gyermekünk van, természetes, hogy mindentől féltjük, és már a legkisebb köhintésre is felkeressük vele az orvost. De mikortól indokolt igazából az ügyeletre rohanni?
Nem tudja, mikor, melyik oltást adják, illetve kellene beadni gyermekének? Összegyűjtöttük! Íme a kötelező oltások 0-6 éves korig!
A kiütések legtöbbször orvosi ellátás nélkül, maguktól elmúlnak.
Ebben a kérdéskörben nagy misztikummal bír a láz problémaköre.