Gyakran nyúlunk fájdalomcsillapító krémek után, ha valami sajog. Jól tesszük, hiszen nem kell elviselnünk a fájdalmat. Az ízületi panaszok esetében pedig fontos is a fájdalomcsillapítás. De ha a krém nem elég hatékony, váltsunk-e gyógyszerre?

Az ízületi fájdalmakat okozhatja gyulladás vagy kopás is. A vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók és helyileg alkalmazható készítmények az akut, rövid ideig tartó fájdalom csillapítására szolgálnak. Ám használatuk nem csak azért fontos, hogy gyorsan elmúljon a zavaró érzés, de a krónikus fájdalmak kialakulásának megakadályozásában is szerepet játszik. A sokáig tartó, hosszú fájdalom ugyanis szövődményeket okozhat, és súlyosbíthatja a már fennálló problémákat.
Az, hogy krémet vagy tablettát érdemesebb-e használni, függhet a fájdalom helyétől, a biztonsági kockázatoktól, a mellékhatásoktól és a kezelés hosszától is. A helyileg ható fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő krémeket általánosságban biztonságosabb megoldásnak tartják, hiszen a helyben hatnak, és kíméli az emésztőrendszert, hiszen a bőrön keresztül szívódik fel.
BENU Online Gyógyszertár ajánlata:
Különböző hatású krémekkel találkozhatunk: vannak vérkeringést fokozó, gyulladáscsökkentő, hűsítő és melegítő készítmények is. A bőrfelszínhez közeli problémáknál a leghatékonyabbak, így például a végtagokban (csukló, térd, vállak) jelentkező fájdalmak esetében. Leggyakoribb hatóanyagok a diklofenák (sportsérülések, húzódások, rándulások), dexketoprofen (zúzódások, ficamok, hátfájás), etofenamát (sportsérülések, reuma, lumbágó), indometacin (gyulladás, izommerevség, duzzanatok) és a fenilbutazon (izom- és ínhúzódás, reuma). Azonban mivel igen széles a választék, és más-más területekre, különböző hatóanyagokkal fókuszálnak, kérjük ki orvosunk, gyógyszerészünk tanácsát megfelelő használatukhoz!
Jelenleg nincsen olyan szakmai állásfoglalás, mely erősen ellenezné a tabletta és a krém egyidejű használatát. Bár bizonyos hatóanyagok együttes jelenléte okozhat egyéb mellékhatásokat, vagy felerősítheti az egyik készítménynél jelenlévőket, kutatások még nem igazolták, hogy ez szabályszerű vagy veszélyes lenne. Az, hogy krém mellé használunk-e fájdalomcsillapító tablettát is, inkább a fájdalom mértékétől függ. Ha előbbitől nem múlik el a fájdalom, gyógyszert is vehetünk be, ami adott esetben hasznos is lehet, hiszen a legtöbb fájdalomcsillapító egyben gyulladáscsökkentő is. De minden ilyen esetben célszerű kikérni orvosunk véleményét a kérdéses gyógyszerekkel kapcsolatban. Ahogy máj- és szívproblémákkal vagy magas vérnyomással küzdőknek is ajánlott előzetesen konzultálni erről.
A fejfájás az egyik leggyakoribb fájdalom, amit az életünk során tapasztalunk. Zömében teljesen ártalmatlan okai vannak, így a megfelelő kezeléssel hamar el is múlik. Alábbiakban összegezzük, mit tehetünk, hogy minél előbb csillapodjon a fájdalom.
A fájdalomcsillapítás nem mindig egyszerű kérdés, hiszen ami az egyik embernél bevált megoldás, az a másiknál nem biztos, hogy működni fog
A gyerekkori fejfájás hátterében számos ok állhat.
Fáj a feje? Hasogat, szúr, nyilall? Nem tud már másra koncentrálni, de mégsem vesz be gyógyszert? Meddig akar várni vele? És főként: miért?
Ahogy a legtöbb betegségnek, a sokakat érintő migrénnek is léteznek különféle típusai. Ezeket eltérő tünetek kísérik, illetve megjelenésül más és más korosztályra jellemző.