A tyúkszem nem szemölcs!

A tyúkszem nem szemölcs!

Azért fontos megállapítani, miről is van szó, mert a „félrekezelés” újabb és akár súlyosabb, fájdalmasabb tüneteket produkálhat.

Hasonlóak

Külső megjelenésre hasonlóak, azonban eredetükben és kialakulásukban jelentősen különböző két bőrelváltozásról beszélünk: tyúkszem és szemölcs.

Az előbbi nem más, mint a bőrre nehezedő nyomás miatt jön létre, utóbbi viszont vírusfertőzés eredménye. A tyúkszem az esetek nagy százalékában a lábujjak felső részén, valamint a kisujj külső szélén, ritkábban a talpon vagy két lábujj között alakul ki.

A tyúkszem kialakulásáért leginkább kényelmetlen cipő viselése tehető felelősé, és bár elsőre furcsán hangzik, tulajdonképpen a szervezet önvédelmi mechanizmusa: így próbálja védeni nyomásnak kitett ízületet. A tyúkszem a bőr felszínén kiszélesedő kúp alakot vesz fel, nyomás hatására a kúp csúcsa a csonthártyába szúr, nyomja az idegeket, ezért olyan fájdalmas. A patikákban vásárolható tyúkszemtapaszok nagy többségben szalicil- és tejsavat tartalmaznak, a bőrkeményedést ilyen hatóanyagokkal puhítják. Extrém esetekben a külsőleg alkalmazott készítmények használata nem vezet eredményre, ilyenkor sebészeti beavatkozás válhat szükségessé.

Legtöbbször HPV okozza

Azt illetően, hogy tyúkszemmel vagy szemölccsel állunk-e szemben, szakorvos vagy háziorvos szakvéleménye hivatott dönteni. A szemölcsöt legtöbbször a humán papilloma vírus (HPV) okozza.

A még fejletlen vagy legyengült immunrendszerű egyének szervezete nem tudja ártalmatlanná tenni a vírust, így az megtámadja a hámsejteket. A szemölcsök sokszor maguktól elmúlnak, néha ecsetelőkkel, fagyasztással vagy lézeres beavatkozással lehet eltávolítani a szemölcsöket, de immunrendszer-erősítéssel is jó eredmények érhetők el.

Hogyan döntsük el?

A tyúkszem egyszerűen megkülönböztethető a szemölcstől így: nyomjuk meg óvatosan felülről, illetve oldalról. A tyúkszem felülről, míg a szemölcs oldalról nyomva okoz fájdalmat.

 
2016. november 2.

Kiemelt ajánlatunk

Akciós ajánlataink