A hüvelygombát egy élesztőgomba elterjedése okozza, aminek hatására felborul a hüvelyflóra egyensúlya. Az egészséges hüvelyben rengeteg tejsavbaktérium található, melyek többek közt meggátolják a különböző kórokozók elszaporodását. Amennyiben felborul a hüvelyflóra egyensúlya, elterjedhetnek a kórokozó baktériumok és gombák, melynek következtében gyulladás alakul ki.
A hüvelygomba leggyakoribb tünetei az alábbiak:
- a hüvely viszket és ég
- fehér, túrós állagú hüvelyváladék
- pirosas, esetleg felmaródott bőr a hüvely körül
- kiütések az intim területen
- fájdalom közösüléskor
- enyhén megduzzadt szeméremajkak
- fájdalom pisiléskor
Viszkető hüvely és folyás
A kórokozók típusától függően eltérőek lehetnek a panaszok. A betegek eleinte leggyakrabban a viszkető és égető érzést tapasztalják, kezdetben csak érintésnél, majd ez a tünet állandósul, egyre intenzívebb lesz, végül pedig a szexuális együttlét során is fájdalmat okoz. Hüvelygomba esetén sokszor tapasztalunk fehér, túrós állagú folyást. Annak ellenére, hogy akkor is felléphet enyhe folyás, ha egészséges a hüvely, a legtöbb nő erre a panaszra figyel fel leginkább. A normális folyás átlátszó vagy enyhén fehéres, míg gombás fertőzés esetében jóval intenzívebb, és sűrűbb az állaga.
Hogyan néz ki a hüvelygomba?
A hüvely gombás fertőzése esetén a hüvely körüli bőr és a nyálkahártya meg van duzzadva és piros színű. A hüvely belső részén található nyálkahártyán foltokban fehér lepedék képződik. A legtöbb esetben ebből kívülről semmi sem látszik, mindössze az orvos látja egy nőgyógyászati vizsgálat során. Vannak azonban olyan esetek, amikor a szeméremtesten bőrkiütések és hólyagocskák keletkeznek. Ezen kívül az intim terület sokkal szárazabb lesz, így a bőr könnyen megrepedhet. A változó korban lévő nők esetében sokkal érzékenyebb a szeméremtest és a hüvely, így nekik erre fokozottan kell figyelniük.
Mennyi ideig maradnak a panaszok?
A nyálkahártya sajnos csak lassan jön helyre, így a kezelés elhúzódhat. Épp ezért nagyon lényeges, hogy a betegek betartsák az orvos, illetve a használandó gyógyszer gyártója által javasolt kezelési módot és időtartamot. Ha ezt megteszik, akkor jó eséllyel az összes kórokozótól megszabadulnak, és újra visszaáll a hüvelyflóra egyensúlya. Amennyiben a kezelés a szükségesnél rövidebb ideig tart, akkor a hüvelyflóra nem tud 100 százalékosan regenerálódni, és a gomba újra elterjedhet. Ha ez megtörténik, akkor a fertőzés bármikor visszatérhet, sőt mi több, a hüvelygomba akár krónikussá is válhat.
Valóban hüvelygomba okozza a panaszokat?
A hüvelygomba tüneteit könnyedén összekeverhetjük akár egy allergia szimptómáival is. Ilyen típusú allergiákat okozhatnak például egy tusfürdő illatanyagai, az óvszer, de akár a mosópor is. Ezért célszerű az orvosi vizsgálat.