A fertőző gombákról általában

A fertőző gombákról általában

Kapcsolódó tünetek:

A gombás fertőzéseket – más néven mikózisokat – élősködők okozzák. Különbséget kell azonban tennünk a külső és a belső paraziták közt. Előbbiek a bőrünkön, a körmünkön és a nyálkahártyáinkon okozhatnak panaszokat, míg utóbbiak a belső szerveinkben tehetnek kárt. Gombás fertőzés esetén három kórokozót különböztetünk meg: a dermatofitákat, az élesztőgombákat és a penészgombákat. A dermatofiták által terjesztett fertőzések a legtöbb esetben érintéssel terjednek, tehát ahhoz, hogy elkapjuk, közvetlen kapcsolatba kell kerülnünk egy fertőzött személlyel, állattal vagy tárggyal. Az élesztő-, illetve a penészgomba által terjesztett betegségek kialakulásához a spórák belégzése vagy emésztőrendszerbe kerülése vezet, ahonnan aztán azok átkerülnek a véráramba, majd szétáramlanak a szervezetben. A mikózist a legtöbb esetben gombaellenes szerekkel kezelik, melyek elpusztítják a gombákat, illetve meggátolják azok elszaporodását. Ahhoz, hogy a kezelőorvos minél nagyobb valószínűséggel megtalálja a megfelelő gyógyszert, tudnia kell, hogy pontosan milyen kórokozó áll a fertőzés hátterében.

A fertőző gombák csoportosítása

Belső élősködők A belső élősködők a véráramba jutva tudnak szétterjedni a szervezetben, ahol komoly problémákat okozhatnak, hiszen akár a belső szerveinket is megtámadhatják. Ez a fajta gombás fertőzés viszonylag ritka, viszont életveszélyes. Ide tartozik például az aszpergillózis, amely során a belélegzett penészgomba spórák bejutnak a tüdőbe, ahol súlyos, akár gyógyíthatatlan fertőzést is okozhatnak. Külső élősködők Ezek a típusú paraziták okozzák a felszíni gombás fertőzéseket, tehát azokat, melyek a bőrünk felületén vagy a nyálkahártyáinkon jelennek meg. A legtöbb esetben dermatofiták vagy élesztőgombák váltják ki ezeket a bőrgombákat, melyek között a láb-, a köröm- és a hüvelygomba a leggyakoribb. Ezeken kívül van egy további gombás fertőzés, mely sokkal elterjedtebb, mint azt gondolnánk. Ez a napgomba, melyet a modern kor szépségtrendjeinek köszönhetünk, hiszen például szoláriumban kifejezetten könnyen terjed.

Mi váltja ki a gombás fertőzéseket?

Annak ellenére, hogy számtalan gombafaj található a bőrünkön, nem minden esetben alakul ki fertőzés, azaz a puszta jelenlétük még nem jelent veszélyt egy egészséges ember számára. Ez többek közt annak köszönhető, hogy a mirigyek olyan savas közeget képesek teremteni a bőrünk felszínén, ami gátolja azt, hogy a gombák fertőzést okozzanak. Ha azonban valamilyen oknál fogva legyengül az immunrendszerünk, esetleg felborul szervezetünk egyensúlya, könnyebben el tudnak szaporodni a gombák, aminek következtében már okozhatnak problémákat, és súlyos esetben akár a szövetekbe is bejuthatnak.

Mi történik a szervezetben gombás fertőzés esetén?

Abban az esetben, ha a kórokozó bejut a véráramba, szétterjed a szervezetben. Egyes esetekben csak minimális panaszokat okoz egy ilyen gombás fertőzés, de akár súlyos következményei is lehetnek – károsodhatnak miatta a belső szerveink, de gombás fertőzés, akár vérmérgezés – más néven szepszis – is kialakulhat. A fertőzés diagnosztizálása nem egyszerű, leginkább azért, mert egyes eseteben nem vagy csak minimális mértékben vált ki panaszokat, így a kórokozók észrevétlenül tudnak élősködni.

Hogyan előzhető meg a gombás fertőzés?

Bizonyos eljárások és viselkedési formák betartásával nagymértékben csökkenthetjük a gombás fertőzés kialakulásának veszélyét. A cél, hogy megakadályozzuk a megfertőződést vagy legalább meggátoljuk a gombák elszaporodását. Ennek leghatékonyabb módja, ha következetesek vagyunk, és kerüljük azokat a kórokozókat, melyek gombás fertőzéseket okozhatnak. Mindig figyeljünk a megfelelő higiéniára! Az uszodában például viseljünk papucsot, hiszen a nedves, párás közegben rendkívül jól érzik magukat a gombák, így könnyen megfertőzhetnek minket. Ezen kívül kiemelten figyeljünk a szervezetünk védekezőképességének erősítésére is, továbbá kerüljük a műszálas ruhákat. Mivel érintkezéssel és belégzéssel is terjedhet egy ilyen fertőzést, legyünk mindig körültekintőek a szaunában, az uszodában és minden nyilvános helyen, ahol párás és meleg a levegő, hiszen ez a közeg kedvez a gombák terjedésének. Fontos kiemelni, hogy a cukorbetegek, a túlsúlyosok, a várandósok és az antibiotikumos kezelés alatt álló személyek kiemelt kockázatú csoportnak minősülnek a gombás fertőzések szempontjából.

Milyen gyógymódok léteznek a gombás fertőzések esetére?

A gombás fertőzéseket különböző gombaellenes készítményekkel lehet kezelni. Ezek között vannak olyanok, melyek elpusztítják a gombákat (fungicid hatás), míg más típusok meggátolja azok elszaporodását (fungisztatikus hatás). Ezen kívül különbséget tehetünk a külsőleg és a belsőleg alkalmazható szerek között. A külsőleg használható készítmények közé soroljuk a krémeket és kenőcsöket, melyeket az érintett területre kell felvinni. Általában így kell kezelni a láb-, a köröm- és a hüvelygombát. A belsőleg használt készítmények a gombaellenes gyógyszerek, melyek a véráramba bekerülve veszik fel a harcot a gombákkal. Ezt a kezelési módot abban az esetben alkalmazzák, ha nem a bőrfelszínen, hanem a szervezetünkben alakult ki a fertőzés, valamint ha a külsőleg használható termékek hosszú távon sem hoznak javulást. A gombaellenes készítményeket még egy további szempont szerint csoportosíthatjuk. Vannak szűk spektrumú szerek, melyek néhány kórokozóval szemben tudnak célzottan fellépni, míg léteznek széles spektrumú készítmények is, melyekre sokkal több gombafaj érzékeny.
2020. augusztus 2.

Kiemelt ajánlatunk

Kapcsolódó cikkek