A felületes vénagyulladás legtöbbször az alsó végtagokon jelentkező probléma: a vénák elzáródnak, ezt pedig gyulladás kíséri, vagy fordítva: a gyulladt érszakaszon vérrög keletkezik. Megjelenését előidézheti egy ütés vagy „vágós „ gumijú harisnya, szoros lábbeli viselése is, amely megsértve az ereket, gyulladást is kiválthat. Azonban a leggyakoribb, hogy a már eleve tágult visszerek válnak gyulladttá. Lehetséges még, hogy valamilyen sebészeti beavatkozás következményeként, de akár a folyamatos ülőmunka, sok fekvés vagy mozgáshiány miatt is megjelenhet a probléma, a várandós állapotban lévő nők pedig hajlamosabbak is rá.
A felületes vénagyulladást viszonylag könnyű észrevenni, mivel elég jellegzetes tünetek kísérik. Az érintett területen bőrpírt, az elzáródás környékén pedig akár elsötétedést is láthatunk, és érintésre melegebbnek, tömöttebb tapintatúnak érezhetjük azt. Maga a véna és az azt körülvevő bőrfelület is megdagad, fájdalmassá válik, az érintett véna hosszabb szakaszon, esetenként egész lefutásában érzékeny lesz.
A felületes vénagyulladás nem súlyos állapot. Ha kis terület érintett, megtörténhet, hogy pár nap alatt magától is elmúlik, de általánosságban megfelelő kezeléssel néhány hét alatt a súlyosabb tünetek is elmúlnak. Az itt létrejött vérrög nem fenyeget a leszakadás és a tüdő felé sodródás (tüdőembólia) veszélyével sem. Sajnos azonban előfordul, hogy a tünetek más betegség (például daganat) okán alakulnak ki, így jobb, ha minden ilyen esetben felkeressük orvosunkat.
A felületes vénagyulladás kezelése közben az elsődleges cél a gyulladás megszüntetése, a fájdalom enyhítése és a trombózis, vagyis a vérrög feloldása. A gyulladást és a fájdalmat nem szteroid gyulladásgátlókkal és jegeléssel enyhíthetjük, míg a vérrög ellen véralvadásgátló kezelést alkalmaznak. A mélyvénás trombózissal ellentétben felületes vénagyulladás esetén nem szabad feküdni, helyette ajánlott sétálni, mozogni a vérkeringés serkentése érdekében, de fásli viselése ajánlott. Pihenés közben pedig polcoljuk fel a végtagot.

Mi a teendő felületi trombózis esetén?
A felületi trombózis a bőr alatt található vénákban alakul ki. Annak ellenére, hogy ez nem okozhat olyan súlyos problémákat, mint a mélyvénás trombózis, elengedhetetlen a kezelése. Cikkünkből kiderül, hogy erre milyen lehetőségeink vannak.

Vércsoportok jellemzői
A két legelterjedtebb vércsoportrendszer az AB0 és az Rh, melyeket az alábbiakban mutatunk be közelebbről.

A magas vérnyomás veszélyei
A magas vérnyomás sokszor tünetmentes, leggyakrabban véletlenszerű vagy orvosi vizsgálat során történő mérés alapján derül fény a betegségre. Mire észleljük, elképzelhető, hogy már károsodások alakultak ki, ezért hívják „néma gyilkosnak” is.

A mélyvénás trombózis első jelei
Akkor beszélünk mélyvénás trombózisról, ha egy mélyen fekvő vénában vérrög keletkezik, ami megakadályozza a vér áramlását. Ez a típusú trombózis a legtöbb esetben az alsó végtagban keletkezik.

Ételek, melyek megfiatalítják az ereket
Hacsak nem volt velük kifejezetten problémánk, nem valószínű, hogy túl sokat foglalkozunk ereink, vénáink egészségével. Pedig a megelőzés mindig jobb, mint a tűzoltás. Nézzük, milyen ételek támogatják ereink egészségét.